Cechy modelu.

Nowe Audi A5 i S5 Sportback

Siedem lat po narodzinach A5 Sportback, pojawia się jego nowa odsłona. To pięciodrzwiowe coupe łączy elegancki, emocjonalny design z funkcjonalnością i bogato wyposażonym, komfortowym wnętrzem. Przyjazny rodzinie samochód z najnowszymi funkcjami infotainment. W obecnej generacji A5 Sportback wykorzystano nową konstrukcję zawieszenia, silniki o wysokiej wydajności oraz innowacyjne systemy wsparcia kierowcy.


145x80_AA5_161011

Design

Falista linia nadwozia nadaje A5 Sportback emocjonalnej elegancji. Gra świateł i cieni na sylwetce samochodu staje się przez to jeszcze bardziej intrygująca. Długa zamaszysta linia z mocnymi przetłoczeniami nad obudową kół podkreśla sportowe ambicje nowego Audi A5. Od cofniętego słupka A, dach rozciąga się łukowato nad atletyczną karoserią z bezramowymi drzwiami, łącząc się płynnie z tyłem samochodu. Przednie i tylne okna boczne podkreślono paskami w kolorze srebrnego matowego aluminium.

145x80_AA5_161012

Układ napędowy

Pod względem trakcji i dynamiki jazdy, ten wydajny napęd na cztery koła zachowuje się analogicznie do systemów stałych. Wszystko to dzięki kombinacji nowo opracowanych elementów napędu na wszystkie koła. Działa on w oparciu o wyrafinowaną strategię, idealnie dostosowującą i rozdzielającą moment obrotowy adekwatnie do sytuacji na drodze. Inteligentne sterowanie napędem na cztery koła działa na zasadzie przewidywania. System jest zawsze o krok do przodu dzięki wszechstronnemu zestawowi czujników oraz ciągłej analizie dynamiki jazdy, warunków na drodze i danych na temat zachowania kierowcy.

145x80_AA5_D_161044

Reflektory Audi Matrix LED

18 diod LED świeci przez dwie soczewki, generując snop światła reflektora Audi Matrix LED. Dzięki informacjom z kamery na wewnętrznym lusterku, jednostka sterująca włącza je indywidualnie lub w razie konieczności przyciemnia. 64-stopniowy zakres regulacji jasności umożliwia reflektorom Audi Matrix LED wytwarzanie kilku milionów rodzajów światła. Droga przed samochodem jest zawsze optymalnie oświetlona światłem zbliżonym do dziennego, bez oślepiania innych użytkowników. Aby ochronić kierowcę przed odbiciami światła od odblaskowych znaków drogowych, są one podświetlane światłem o zmniejszonej jasności.

145x80_AA5_D_161047

Wyposażenie

Do standardowego wyposażenia nowego Audi A5 Sportback wprowadzono szereg ulepszeń oraz dodano kilka nowych elementów i rozwiązań. Spośród nich warto na pewno wymienić: reflektory ksenonowe ze światłami LED do jazdy dziennej i tylnymi światłami LED, radio Audi MMI plus z siedmiocalowym kolorowym wyświetlaczem, Bluetooth, trójramienną wielofunkcyjną skórzaną kierownicę (w modelach z automatyczną skrzynią biegów zawierającą również łopatki do zmiany przełożeń), przedni środkowy podłokietnik, składane tylne siedzenia z podziałem 40:20:40 i wewnętrzne oświetlenie LED. W wyposażeniu standardowym A5 Sportback dostępne są również systemy dynamicznej obsługi Audi drive select oraz inteligentne rozwiązania wspomagające kierowcę - Audi pre sense city z funkcą hamowania, a także regulowany ogranicznik prędkości.

145x80_AA5_161014

Silniki

Nowe Audi A5 Sportback jest dostępne w wersjach z dwoma rodzajami silników TFSI i dwoma wersjami silników TDI. Generują one moc pomiędzy 140 kW (190 KM), a 160 kW (218 KM). W porównaniu z poprzednim modelem, Audi zmniejszyło zużycie paliwa o około 22%, przy jednoczesnym zwiększeniu mocy o około 17%. Bijącym sercem nowego Audi S5 Sportback jest nowy silnik 3.0 TFSI. Ta jednostka z bezpośrednim wtryskiem benzyny i turbodoładowaniem ma moc 260 kW (354 KM) i wytwarza moment obrotowy o wartości 500 Nm w zakresie od 1,370 do 4,500 obr./min.

Silnik 1.4 TFSI dostępny od kwietnia 2017.